BlogEgypt

Moje pierwsze w życiu nurkowanie w Morzu Czerwonym / My first in a lifetime diving in the Red Sea

posted by ComeAnn Grudzień 5, 2012 0 comments

Sharm El Sheikh, wakacyjny kurort w Egipcie, to oczywiście przede wszystkim niesamowite nurkowanie w Morzu Czerwonym, dużo słońca i uśmiechnięci sympatyczni ludzie. Udało mi się wyrwać na 7 dni z zimnej Polski i wiem, że było to świetne naładowanie baterii na długie zimowe wieczory. Bardzo dziękuję za zaproszenie na ten urodzinowy wyjazd mojej przyjaciółce i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś to powtórzymy!
Na moje pierwsze nurkowanie pojechałyśmy z Coral Diving Club w okolice wyspy Tiran. Ekipa była znakomita, przemiła i profesjonalna! Mogę polecić z całą odpowiedzialnością. Spędziłyśmy cudowny dzień, który cały czas wspominam i na pewno, jeszcze długo będę. Oczywiście podczas intro spanikowałam, bo miałam problemy z oddychaniem, ale w końcu, przede wszystkim dzięki towarzyszącemu mi nurkowi, udało się uspokoić i podziwiać naprawdę niesamowite podwodne skarby. To, co się tam widzi wydaje się snem lub kolorowym kiczowatym obrazkiem. Ławice kolorowych rybek, rafa koralowa, a nawet… gigantyczny żółw. Niesamowite! Myślimy, żeby wrócić tam znów za rok i ponurkować bardziej intensywnie.

[print_gllr id=404]

•••

Sharm El Sheikh, holiday resort in Egypt – first of all this is amazing diving in the Red Sea, lots of sunshine and smiling friendly people. I managed to get out from cold Polish climate for 7 days and I know it was great idea to charge the battery for better survive long winter evenings. I would like to thanks a lot to my best friend for inviting me to this birthday trip and I hope that we’ll do it again!

On my first dive we went with Coral Diving Club in the area of the Tiran island. The whole team was great – nice and professional! I can recommend them with full responsibility. We spent really wonderful day! I can’t forget that atmosphere and for sure I will remember it for a very long time. Of course, during my first intro I panicked, because I had problems with breathing, but in the end, mainly with the help of my diver, I managed to calm down and enjoy a truly amazing underwater treasures. Everything, what I could see there seemed to be a dream or a kitschy color image. Shoals of colorful fish, coral reef, and even … giant turtle. Awesome! We are thinking to go back there again next year and go diving more intensively.

You may also like